“Зеленый” тариф для ОСМД

 З моменту нашої попередньої статті “Як отримати «зелений» тариф для домогосподарств: 7 простих кроків” пройшло 2 роки і за цей час механізм отримання “зеленого” тарифу для приватних будинків в Україні налагодився досить добре.

Вже у 2017 році кількість домогосподарств, які заробляють на сонячній енергії, перевищить 1000 одиниць.

Тим часом, приватні сонячні електростанції на дахах багатоповерхівок в Україні не з’являлися через дуже складні бюрократичні процедури.

Проте в Україні є ентузіасти, які ламають стару систему і дають зелене світло для нових інноваційних проектів. Одним із таких ентузіастів є Сергій Кохан з Житомира, який на даху 5-поверхівки збудував сонячну електростанцію (СЕС), отримав “зелений” тариф і тепер ділиться з читачами Екотауну своїм досвідом.

У Сергія весь процес зайняв майже півроку, проте зараз, знаючи всі нюанси роботи з РЕМом, цю процедуру можна повторити значно швидше.

Процедура отримання ЗТ для багатоповерхівок базується на стандартній процедурі для домогосподарств, яка описана ТУТ. Тому спочатку прочитайте про порядок отримання ЗТ для приватних домогосподарств. А у даній статті ми зробили акцент саме на ті кроки, які відрізняються від стандартних.

Крок І. Оренда даху

Першим кроком при зведенні СЕС на даху багатоповерхівки є отримання дозволу від співмешканців (ОСББ) на оренду даху.

Тут є два складних моменти:

 1. Для отримання дозволу на розміщення СЕС (оренду даху) потрібна згода не менше 75% мешканців. Для цього проводяться збори ОСББ і збираються підписи. Як показує практика, зібрати 75% мешканців будинку — дуже нелегка справа.

 2. У статуті ОСББ повинна бути передбачена можливість здачі в оренду “допоміжних приміщень та іншого спільного майна”. Також, окрім основного виду діяльності повинен бути записаний вид діяльності 68.20 “Надання в оренду і експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”.

Сергію прийшлося розбиратися у всіх юридичних нюансах самому, оскільки ОСББ в будинку було створене лише минулого року і Сергія ж було обрано головою ОСББ.

Щоб мешканці погодилися на здачу частини даху в оренду, Сергій взяв на себе відповідальність за ремонт орендованої частини даху та підтримку його у належному стані. А також сплату щомісячної оренди в розмірі 1 грн/кв.м.

Важливий момент: при отриманні згоди на оренду даху, у документах орендатором потрібно вказувати саме власника квартири. Оскільки договір із РЕМом буде заключатися саме із власником квартири.

Крок ІІ. Отримання технічних умов (ТУ)

Першою проблемою було те, що в Обленерго самі не знали чи взагалі може мешканець квартири продавати ел.енергію по “зеленому” тарифу. Сергію навіть натякали на необхідність отримання ліцензії на продаж електроенергії.

Проте після тривалого спілкування з НКРЕКП (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) вихід знайшовся.

Шлях, по якому потрібно йти, це Постанова №32 “Про затвердження Правил приєднання електроустановок до електричних мереж”. Там є розділі 3 «Приєднання, яке не є стандартним», де прописано як повинно відбуватися таке підключення.

Загалом, список поданих Сергієм документів в Обленерго виглядав наступним чином:

 1. Заява (по місцю);
 2. Топографо-геодезичний план в масштабі 1: 2000 (архітектура);
 3. Документ на право власності квартири;
 4. Договір оренди даху;
 5. Копію протоколу зборів мешканців ОСББ про передачу в оренду даху будівлі;
 6. Свідоцтво про реєстрацію ОСББ;
 7. Статут ОСББ, де є пункт у видах діяльності про те, що ОСББ може здавати своє майно в оренду;
 8. Довідка зі Статистики, де серед видів діяльності зазначений код 68.20 ( «Надання в оренду нерухомого майна»);
 9. Заява про збільшення ел. потужності на квартиру;
 10. Заява від ОСББ про збільшення виділеної ел. потужності на будинок;

Крок ІІІ. Збільшення виділеної потужності на квартиру та багатоквартирного будинку вцілому

Крок ІІІ — відбувався паралельно із Кроком ІІ.

Якщо із приватними будинками все просто, то у багатоквартирних будинках збільшення виділеної потужності для квартири потребує також збільшення виділеної потужності для всієї багатоповерхівки.

У випадку із Сергієм, він збільшив виділену потужність для своєї квартири з 1,5 до 30 кВт. Відповідно, для всього будинку (ОСББ) також прийшлося збільшити потужність ще на 30 кВт.

РЕМ також змусив Сергія переробити щитову на будинок, щоб вона могла витримувати нові потужності. Вимоги щодо оновлення щитової видає РЕМ і вони можуть бути різні в залежності від будинку. Із переобладнанням щитової Сергій справився за один тиждень.

Оскільки Сергій оформлював ЗТ для станції потужністю 30 кВт, відповідно новий лічильник для квартири прийшлося замінити на новий 3-фазний. Лічильник перенесли зі сходового майданчика в підвал і розмістили біля щитової, оскільки для нового лічильника потрібно було прокладати новий 3-фазний кабель.

Крок IV. Монтаж

Оскільки орендар зобов’язаний утримувати дах будинку у належному стані, то монтаж почався із ремонту даху.

Інвертори розмістили у підвалі, біля щитової.

Подальша процедура (відкриття рахунку у банку, пуск станції) не відрізняється від стандартної.

На даний момент Сергій змонтував станцію потужністю лише 13,5 кВт із 30 заявлених. Але найближчим часом збільшить потужність до 30 кВт.

 Источник: http://ecotown.com.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.